Gdzie pojechać w góry – Gorce

Gdzie pojechać w góry – Gorce

Gorce to klasyczny przykład rozrogu, czyli masywu górskiego, w którym wszystkie grzbiety zbiegają się w centralnym punkcie. W tym przypadku jest to Turbacz (1310 m n.p.m.), czyli najwyższy szczyt. W Gorcach zachowały się znaczne obszary pradawnej puszczy karpackiej. Dzikie lasy i niezamieszkane do dzisiaj rejony to najcenniejszy skarb Gorców. Bogactwem Gorców są także źródła mineralne w Szczawie, Zasadnym i Rabce-Zdroju. Jeśli zastanawiasz się, gdzie pojechać w góry – Gorce będą dobrym wyborem. Poznasz cudowne miejsca i naturalne skarby gór.

Gorczański Park Narodowy

Zacznij podróż od Gorczańskiego Parku Narodowego. Jest to najpiękniejszy rejon, obejmujący źródliska i górny bieg rzeki Kamienicy wraz z otaczającymi ją grzbietami górskimi wschodniej części Gorców. Większość obszaru zajmują lasy, ale równie cenne są hale. Od kilkuset lat były one terenem wypasu owiec. Na wielu z nich wciąż wznoszą się drewniane szałasy. Spośród chronionych siedlisk roślin najciekawszą grupę stanowią rośliny najwyższego piętra Gorców. Rośliny te są zaliczane do gatunków alpejskich i subalpejskich, a są to m.in.: wietlica alpejska, ciemiężyca zielona, omieg górski i kuklik górski. Teraz już wiesz, gdzie pojechać w góry, by odpocząć na łonie natury bez tłumu turystów.

Rabka-Zdrój

Rabka-Zdrój również jest godna polecenia. Leży ona w dolinie Raby i jej dopływów u zbiegu Gorców i Beskidu Wyspowego. W historycznym centrum osady przy ujściu Poniczanki do Raby wznosi się drewniany XVII-wieczny kościół św. Marii Magdaleny. Obecnie jest on siedzibą muzeum etnograficznego. Zachowały się w nim malowidła i ołtarze oraz wspaniałe XVIII-wieczne organy. Jest to wnętrze pełne uroku, które koniecznie musisz zobaczyć. Niedaleko znajduje się neogotycki kościół św. Marii Magdaleny zbudowany w 1908 roku. Do atrakcji należy też Teatr Lalek Rabcio, w którym można obejrzeć ciekawe spektakle. Powinny one przypaść do gustu zwłaszcza najmłodszym. Dużym powodzeniem cieszy się również Rodzinny Park Rozrywki Rabkoland. Znajdziemy w nim wiele rodzinnych atrakcji m.in.: karuzele, wielki młyn, latający autobus czy inne kolejki. Atrakcji jest mnóstwo i są one przystosowane zarówno dla starszych jak i dla najmłodszych odwiedzających.  Na terenie Parku znajduje się też Teatr Ruchomych Figur, Muzeum Rekordów i Osobliwości czy Muzeum Orderu Uśmiechu. Jest to miejsce, w którym na pewno nie będziecie się nudzić. Przy dworcu w Rabce-Zdroju wznosi się współczesna figura św. Mikołaja w otoczeniu dzieci. W 1889 roku w Rabce-Zdroju założono pierwszy w Polsce, a trzeci w Europie zakład leczenia gruźlicy u dzieci. Dzisiaj spektrum działania jest o wiele szersze. Na spłaszczonym grzbiecie i stokach wzniesienia rozciąga się park zdrojowy. Uzdrowiskowa część miasta to muzeum architektury letniskowej XIX wieku i początku XX wieku. Rabka-Zdrój to miejsce wypadów na Luboń Wielki oraz na Stare Wierchy i Turbacz. Zimą działają dwie małe stacje narciarskie na Polczakówce i Maciejowej. Jest to miejsce, gdzie możecie poszaleć na stokach i aktywnie spędzić czas. Jeśli zastanawiasz się, gdzie pojechać w góry, Rabka-Zdrój będzie świetnym wyborem. Różnorodność atrakcji zaspokoi każdego turystę.

Kluszkowce

Warto również odwiedzić Kluszkowce. Jest to centrum rekreacji i wypoczynku położone pomiędzy brzegami Jeziora Czorsztyńskiego a stokami Gorców. Nad brzegami jeziora znajdują się kąpielisko, przystań i przeniesione obiekty budownictwa ludowego. Znajdują się tu również obiekty turystyczne z zalanej wodami doliny, które są połączeniem skansenu i ośrodka wypoczynkowego. Na stokach wulkanicznej góry Wdżar jest centrum rekreacyjne z całorocznym torem saneczkowym i wyciągiem. Latem wwozi on turystów i rowerzystów downhillowych, a zimą narciarzy.

Gdzie pojechać w góry by zaznać nieco dawnych czasów?

Chabówka

Kolejną propozycja jest Chabówka. Znajduje się tam największy w Polsce skansen normalnotorowego taboru kolejowego. Najstarszy parowóz w ekspozycji został zbudowany 1878 roku. Pod parą natomiast nadal jest stuletni parowóz Ol12-7, produkcji austriackiej. Ze skansenu w sezonie organizowane są przejazdy pociągami retro do Zakopanego lub Kasiny Wielkiej. Pod koniec sierpnia odbywa się Parowozjada, na której prezentowane są zabytkowe składy pociągów nie tylko z Chabówki.

Nowy Targ

Ciekawym miastem, bogatym w zabytki jest Nowy Targ. Był on kiedyś własnością klasztoru Cystersów ze Szczyrzyca. Do najstarszych zabytków należy drewniany kościół św. Anny z przełomu XV i XVI wieku, przebudowywany w wiekach późniejszych, wznoszący się na cmentarzu. Od kilkuset lat nad centrum miasta dominuje wieża kościoła św. Katarzyny z XIV wieku. Z pierwotnej budowli zachowało się gotyckie prezbiterium. Nowatorski obszerny rynek, tętniący handlowym gwarem, otaczają piętrowe kamieniczki. Nadają one miastu oryginalnego charakteru. Na płycie rynku w Nowym Targu wznosi się piętrowy eklektyczny ratusz, w którym znajduje się Muzeum Podhalańskie. Przed budynkiem stoi pomnik Władysława Orkana. Zbudowany w XX wieku nowatorski kościół imponuje nawą o długości 64 m oraz pseudobarokową wieżą o wysokości 65 metrów. Uwagę przykuwa również monumentalna kompozycja rzeźbiarska Ostatniej Wieczerzy w ołtarzu, gdzie każda z postaci mierzy ponad 3 metry wysokości. Położone na południowych stokach Gorców osiedla Kowaniec i Zadział stały się popularnymi letniskami. Stąd prowadza najkrótsze szlaki turystyczne w kierunku Turbacza.

Gorce mają wiele pięknych i ciekawych miejsc do zaoferowania. Jeśli zastanawiasz się, gdzie pojechać w góry z rodziną, na pewno znajdziesz tu coś odpowiedniego dla was. Różnorodność atrakcji dla turystów w każdym wieku sprawia, że Gorce stają się coraz bardziej popularne.

Dodaj komentarz